Armağanevler Mah. Neyzen Tevfik Sokak No:10/A

Ümraniye / İSTANBUL

Telefon

0 (216) 330 4488

Çalışma Saatleri

Pzt-Cmt: 08.30 - 18.00

Plaka Tanıma Sistemleri

Bir görüntü işleme teknolojisi ürünü olan plaka tanıma sistemi plaka karakterlerini tanımlayan, tanımlanan karakterleri yedekleyebilen, plakası okunan araçların bilgilerini sorgulayıp tanımlayabilen bir sistemdir.

Her teknolojik sistemde olduğu gibi plaka tanıma sistemi alımı yapmadan önce de göz önünde bulundurulması gereken bazı temel hususlar vardır. Öncelikle plaka tanıma sisteminin kullanılacağı ortamın özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Ortamın analizi yapıldıktan sonra bu ortama en uygun plaka tanıma sistemine karar verilebilir.

Plaka Tanıma Sistemi Kullanım Alanları?

Plaka Tanıma Sistemi günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Güvenlik ve/veya geçiş kontrol sistemi projelerinde etkin bir rolü vardır. Kullanım alanına örnek olarak ilk akla gelen yerler, site (konut) otopark giriş çıkışlarında üye (abone) kontrollerinin yapılması, ticari otopark işletmelerinde ücret otomasyon sistemi olarak, AVM otoparklarının giriş çıkılarında güvenlik amaçlı, otoyollarda hız ve kırmızı ışık ihlal sistemlerine entegre olarak veya suç işlemiş araçların yakalanmasında kullanılmaktadır.

Sistem Çalışma Prensibi

Site veya işletme giriş çıkış noktasında konumlandırılan kameralar ve yazılımın yüklü olduğu bir PC sayesinde bu alana giriş çıkış yapan araçlar yetkilendirilir.

Giriş ve çıkış noktalarına konumlandıran kameralar bu noktalara gelen araçların plakalarını görüntüler oluşan görüntüyü yazılımın yüklü olduğu bilgisayara gönderir.

Plaka Tanıma Sistemi yazılımı bu görüntüyü işler ve daha önceden kaydedilmiş araç plakaları ve yetkilendirmeler içerisinden sorgulama yapar.Sorgulama sonucu aracın geçiş izni var ise netbox cihazı yardımıyla bağlı bulunan bariyere tetik gönderir ve geçiş izni sağlar. Geçiş izni yok ise, araç kayıtlı değil uyarısı yapılır ve operatörün yetkisine bırakılır.
İstenildiği takdirde operatör elle bariyeri aç komutu göndererek aracın misafir giriş işlemini gerçekleştirir.
Yapılan geçişler  plaka numarası, araç sahibi, saat/tarih ve geçiş anında alınan resimlerle kayıt edilir.

error: Content is protected !!